Mycie okien w ciąży – tak czy nie?
Ciąża to czas wzmożonej ostrożności, a także konieczności zrezygnowania z codziennych obowiązków. Należy pamiętać, że często wiąże się ona z nieprzyjemnymi dolegliwościami i osłabieniem organizmu, co wymusza konieczność mniejszego forsowania się. Czy mycie okien w ciąży jest bezpieczne? W jaki sposób kobiety w ciąży mogą poradzić sobie z tym przykrym obowiązkiem?
Mycie okien w ciąży – czy wolno?
To, jakie obowiązki kobieta będzie mogła wykonywać, zależy od tego, w jaki sposób znosi ciążę. Jeśli przebiega ona sprawnie, wówczas ciężarna nie musi rezygnować z większości domowych prac. Naturalnie wraz z postępującą ciążą konieczne jest odłożenie bardziej wymagających zadań, które mogą zagrozić przykrymi konsekwencjami. O ile mycie naczyń, sprzątanie kurzów, czy podlewanie kwiatków nie są zbyt forsujące, o tyle mycie okien w ciąży lub odkurzanie mogą zagrozić zdrowiu dziecka.
Dlaczego nie można myć okien w ciąży?
Czy w ciąży można myć okna i wieszać firanki? Zdecydowanie nie, choć zależy to od stopnia zaawansowania ciąży. Unikanie mycia okien wiąże się z kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest konieczność wejścia na parapet oraz balansowania na nim na dużej wysokości. Ciężarne kobiety często dopadają zawroty głowy. Jeśli nastąpią one podczas mycia zewnętrznej części okna, konsekwencje mogą okazać się tragiczne. Innym powodem, który rozwiewa kwestię mycia okien w 6. czy 9. miesiącu ciąży, jest konieczność wdychania środków chemicznych – zwłaszcza w przypadku agresywnych płynów do mycia szyb, okiennic, parapetów, czy framug. O ile mycie okien na początku ciąży nie powinno być zbyt niebezpieczne, o tyle mycie okien w 9. miesiącu ciąży może powodować również inne konsekwencje. Wedle specjalistów podnoszenie wysoko rąk do góry podczas mycia dużych okien może przyczynić się do odklejenia się łożyska.
Mycie okien w pierwszym trymestrze ciąży – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Samodzielne przyszłe mamy, które koniecznie chcą umyć okna, muszą odpowiednio dostosować swój stan do wykonywanego zadania. Mycie okien na początku ciąży powinno być poprzedzone założeniem gumowych rękawic ochronnych, a także zadbaniem o to, by użyte detergenty były w pełni bezpieczne dla zdrowia – najlepiej użyć w tym celu ekologicznych produktów wykonanych samodzielnie, np. z octu, soku z cytryny i olejków eterycznych.
Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas mycia okien stojąc na drabinie, krześle, stole lub parapecie, nie ryzykować niepotrzebnie, a także w przypadku wystąpienia nudności lub zawrotów głowy, natychmiast zejść i odpocząć. Przyszłe mamy nie powinny się zbytnio forsować, a jeśli odczują dyskomfort podczas sprzątania, powinny je natychmiast przerwać.
Mycie okien w ciąży? Zostaw to robotowi sprzątającemu RoboJet Wiso
Przyszłe mamy nierzadko stają przed dylematem – umyć okna samodzielnie, czy pozwolić im obrastać brudem. W tego typu przypadkach zwykle same biorą się za ich mycie, mimo że nie powinny tego robić. Na szczęście z pomocą przychodzi zaawansowana technologia – odkurzacz do okien RoboJet Wiso, który automatycznie i bez udziału ludzi sprzątnie dwustronnie okna o dowolnych gabarytach.
Z tym urządzeniem mycie okien w ciąży przejdzie do historii. RoboJet Wiso kompleksowo wyczyści okna, nie pozostawiając żadnych śladów i zacieków, a nad jego bezpieczeństwem czuwać będzie mocny silnik próżniowy oraz blokada, które zapobiegną odpadnięciu robota od tafli szkła. Dzięki kilku trybom sprzątania i efektywnemu silnikowi RoboJet Wiso to nieoceniona domowa pomoc podczas mycia okien.
Zostaw swój komentarz