5 praktycznych rad, jak walczyć ze smogiem

Wraz z nadejściem okresu grzewczego drastycznie wzrasta...

Wraz z nadejściem okresu grzewczego drastycznie wzrasta stężenie niebezpiecznych substancji utrzymujących się w powietrzu. Narażeni są szczególnie mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. W artykule prezentujemy 5 praktycznych rad, jak walczyć ze smogiem.

Walka ze smogiem – poznaj swojego wroga

Smog to inaczej mieszanina niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji zawieszona w dolnych warstwach powietrza. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, astmatyków, osób starszych oraz kobiet w ciąży, a rokrocznie w okresie grzewczym stężenie pyłów i substancji chemicznych wzrasta. Walka ze smogiem staje się więc koniecznością.

Za zdecydowaną większość emisji szkodliwych substancji odpowiadają gospodarstwa domowe oraz transport drogowy. To one wspólnie tworzą tzw. emisję niską, czyli emitowanie niebezpiecznych substancji powstałych ze spalania w niskich temperaturach paliw stałych i płynnych. Zanieczyszczenia, takie jak: pyły zawieszone PM 2.5, PM 10, metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenki azotu, czy benzo(a)piren utrzymują się na niewielkich wysokościach, niosąc zgubne skutki dla całego organizmu ludzkiego.

Kluczowymi czynnikami, które powodują powstawanie smogu, są:

  • ogrzewanie domów za pomocą niskiej jakości węgla;
  • eksploatowanie przestarzałych kotłów, pieców i kominków, które nie zachowują odpowiednich norm;
  • nieodpowiednie rozpalanie oraz praktyki grzewcze;
  • spalanie śmieci;
  • palenie miałem, mułem oraz tworzywami sztucznymi.

Jak możemy wnioskować walka ze smogiem to przede wszystkim profilaktyka oraz marginalizowanie czynności, które powodują jego powstawanie. Poniżej prezentujemy jak chronić się przed smogiem.

Jak walczyć ze smogiem i skutecznie chronić się przed zanieczyszczeniami?

Rada nr 1: Przebywając na zewnątrz noś maski antysmogowe

Większość z nas przyzwyczaiła się już do widoku masek antysmogowych na ulicach Krakowa, Warszawy, Wrocławia, czy Trójmiasta. Nic dziwnego. Dobrej jakości maski antysmogowe z efektywnymi filtrami węglowymi są w stanie filtrować nawet 99,7% zanieczyszczeń z powietrza. Kupując maskę, warto zaopatrzyć się w taką, która pozwala wymieniać filtry. W przeciwnym wypadku nabędziemy jednorazówkę, która po kilku użyciach przestanie chronić nasz układ oddechowy.

Rada nr 2: Ogranicz wietrzenie domu i wychodzenie na zewnątrz

Jak uchronić się przed smogiem? To proste. Wystarczy zminimalizować częstotliwość wychodzenia na zewnątrz i narażania się na wdychanie trującego powietrza. W okresie największego natężenia szkodliwych substancji nie warto również otwierać okien i wietrzyć mieszkania, ponieważ osiągniemy zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego.

Rada nr 3: Rośliny antysmogowe

Tzw. rośliny antysmogowe skutecznie pochłaniają szkodliwe substancje i filtrują domowe powietrze. Zakup takich roślin to doskonała inwestycja w zdrowsze i czystsze powietrze, która jednocześnie przechyli szale zwycięstwa w walce ze smogiem. Spis roślin antysmogowych został opracowany przez NASA. Wśród nich znalazło się miejsce dla paproci, palm, dracen wonnych, bluszczu doniczkowego i wielu innych gatunków. Lista została posegregowana ze względu na skuteczność filtracji i obejmuje 18 najróżniejszych gatunków roślin.

Rada nr 4: Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza to coraz użyteczniejsze domowe gadżety. Wraz z jonizatorami skutecznie filtrują elektrosmog oraz szkodliwe substancje z domowego powietrza, zapewniając ochronę przed smogiem. Na rynku znajdziemy wiele konstrukcji, które zaoferują nam różną funkcjonalność i efektywność. Do podstawowych wad oczyszczaczy powietrza możemy zaliczyć niską skuteczność przy filtrowaniu powietrza w całym mieszkaniu. Należy zaznaczyć, że są to urządzenia stacjonarne, a ich moc ssąca może okazać się niewystarczająca do oczyszczania mas powietrza z całego domu. Oczyszczacze powietrza można uzupełnić również nawilżaczami, które pozwolą zachować prawidłową wilgoć w okresie grzewczym.

Rada nr 5: A może odkurzacz automatyczny z oczyszczaczem powietrza?

Dużo efektywniejszym urządzeniem, które pozwoli skutecznie przefiltrować powietrze w całym mieszkaniu, jest innowacyjny odkurzacz automatyczny RoboJet Air PRO. Ten robot sprzątający został wyposażony w mobilny filtr powietrza, który oczyszcza je podczas przemieszczania się urządzenia po domu. Dodatkowo, RoboJet Air PRO efektywnie i wydajnie sprzątanie podłogi, wykładziny i dywany, wyczyści na mokro powierzchnie płaskie, dbając o higieniczną czystość – zarówno domu, jak i domowego powietrza. Walka ze smogiem jeszcze nigdy nie była tak prosta.

 

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień