Czy jakość powietrza jest aż tak istotna dla naszego zdrowia?
Zdecydowanie jest. To, w jakim środowisku żyjemy, ma ogromne znaczenie na nasze zdrowie. Wiecie, że z przyczyn powiązanych z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce umiera więcej osób niż w wypadkach samochodowych? W tym artykule dowiecie się więcej o jakości powietrza.
Czym są zanieczyszczenia powietrza?
Zanieczyszczenia, o których piszemy, to między innymi zawieszone pyły w powietrzu. Dostają się do naszego krwioobiegu poprzez wdychanie ich mikroskopijnych cząsteczek. Cząsteczki najgroźniejszych pyłów zawieszonych oznacza się jako PM10 (średnica 10 mikrometrów) i PM2,5 (średnica 2,5 mikrometra).
W Polsce jednym z głównych zanieczyszczeń powietrza jest smog. Czym on właściwie jest? To wymieszana mgła z dymem, spalinami, metalami i pyłami.
Jakość powietrza, a zdrowie
Smog został uznany przez WHO za kancerogenny, co znaczy, że zwiększa on prawdopodobieństwo zachorowania na raka.
Niska jakość powietrza, między innymi spowodowana przez smog, skutkuje zwiększonym ryzykiem:
- zawału serca
- choroby niedokrwiennej serca
- nowotworu płuc
- POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
- ostrych infekcji dróg oddechowych u dzieci
Szacuje się, że w Polsce ponad 40 tys. osób umiera przedwcześnie z przyczyn powiązanych z zanieczyszczeniem powietrza. Dla porównania, w 2021 r. w wypadkach samochodowych, zginęło w Polsce około 2 tys. osób.
Jakość powietrza w Polsce w porównaniu do innych krajów
W 2021 roku, według danych Światowego Raportu Jakości Powietrza, Polska znalazła się na 8 miejscu na liście państw Europejskich z najniższą jakością powietrza. Kraje z najlepszą jakością powietrza w Europie to Finlandia, Estonia, Islandia, Szwecja i Portugalia.
W zestawieniu światowym Polska zajęła 52 miejsce z 117. Warszawa została uznana 50 najbardziej zanieczyszczoną stolicą na świecie. Z kolei kraje z najbardziej zanieczyszczoną jakość powietrza to Bangladesz, Czad, Pakistan, Tadżykistan i Indie.
Jak wpłynąć na jakość powietrza
Aktualnie wiadomo, że największym zanieczyszczaczem powietrza jest przemysł. Czy to znaczy, że nie mamy na to żadnego wpływu? Zdecydowanie nie. Tak jak pisaliśmy wyżej, w Polsce jednym z największych zanieczyszczeń powietrza jest smog. Jest on spowodowany głównie procesami spalania poza przemysłem, tak zwaną niską emisją. To znaczy, że bezpośredni wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy ma to czym palimy w swoich domowych piecach.
W takim razie, czym palić w piecach? Myślimy, że nie trzeba wspominać o tym, że na pewno nie śmieciami ;) Najlepiej palić:
- pelletem
- ekogroszkiem
- nieimpregnowanym, suchym drewnem
- brykietem ze słomy
- biopaliwami
Bardzo istotny wpływ na środowisko ma również transport. Jeżeli mieszkamy w dużych miastach, spokojnie możemy poruszać się komunikacją miejską. Na wsi dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia i środowiska jest rower. Jeżeli jednak macie daleko do pracy czy szkoły, można jeździć samochodem w kilka osób. Cztery osoby jeżdżące wspólnie jednym samochodem to zawsze lepsze rozwiązanie niż cztery osoby jeżdżące czterema samochodami. Również dla naszego portfela.
Możemy sobie nie zdawać sprawy, ale ekologiczne rozwiązania są bardzo często ekonomiczne. Karta miejska jest zdecydowanie tańsza niż cena paliwa. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Wspólne dojeżdżanie do pracy w kilka osób to cena paliwa podzielona na każdego pasażera. Rower to praktycznie bezkosztowe rozwiązanie. Większość z nas ma go w swojej piwnicy, a nawet jeżeli nie, to jest to jednorazowy wydatek. Jeżeli nie przekonuje Was aspekt ekologiczny, na pewno odczujecie pozytywne skutki zdrowotne i finansowe.
Ekolodzy od dawna edukują społeczeństwo na temat ochrony środowiska. Spotyka się to jednak z wieloma kontrowersjami. Nie chcemy wchodzić z nikim w żadną potyczkę i przerzucaniem się argumentami. Myślimy jednak, że dla każdego z nas jakość środowiska, w którym żyjemy, jest istotna. Zwłaszcza po uświadomieniu sobie, z jakimi zagrożeniami dla naszego zdrowia jest to związane.
Zostaw swój komentarz