Czy utoniemy w plastiku?
Kto jeszcze nie słyszał o tym, że plastik jest realnym problemem dla naszego środowiska? Chyba już wszyscy o tym wiemy. W tym artykule dowiecie się, jak rzeczywiście plastik ma na nas wpływ.
> Plastik a środowisko
> Czy każdy plastik jest zły?
> Czy jest jeszcze nadzieja?
Plastik a środowisko
Ogromna ilość wyprodukowanego plastiku ma poważny wpływ na środowisko. Zacznijmy od tego, że żaden wyprodukowany plastik nie zdążył się jeszcze rozłożyć. To oznacza, że każda użyta przez nas szczoteczka do zębów, pielucha, czy plastikowa siatka dalej gdzieś tam leży. No właśnie, tylko właściwie gdzie? Poza tym, że tak naprawdę plastikowe śmieci możemy zobaczyć na każdym spacerze po mieście, główne jego składowiska znajdują się w wodzie. Oceany i morza są zanieczyszczone ogromną ilością plastiku. Nie tylko w takiej formie, jaką wszyscy znamy: butelki, torebki, opakowania po jedzeniu. Dużym problemem jest również mikroplastik, czyli cząsteczki plastiku mniejsze niż 5 mm. Jest on zjadany przez wodne zwierzęta, co przyczynia się do zatrzymania ich rozwoju, czy nawet śmierci. World Wide Fund for Nature szacuje, że rocznie przez plastik ginie około miliona zwierząt morskich. Zwierzęta lądowe również narażone są na choroby lub śmierć spowodowane zjedzeniem plastikowych śmieci.
Jeżeli myślicie, że na świecie wcale nie ma tak dużo wyrzuconego plastiku, warto wpisać Great Pacific Garbage Patch w Google. Jest to stworzona przez prądy oceaniczne wyspa śmieci równa 5 krotności powierzchni Polski.
Czy każdy plastik jest zły?
Zdecydowanie nie. Plastik sam w sobie jest świetnym materiałem. Trwały, lekki i tani w produkcji. To jego ogromne zalety. Rozwój medycyny, transportu, elektroniki czy mediów nie byłby możliwy na taką skalę bez plastiku. Tak naprawdę świat wygląda tak jak wygląda między innymi dzięki plastikowi. W takim razie nie można nazwać go złym materiałem. To po prosty my używamy go nierozsądnie.
Istnieje zasada, że plastik użyty kilkukrotnie jest ok. Wiadomo, że nie mamy bezpośredniego wpływu na wielkie koncerny, które używają ogromnych ilości plastiku. Natomiast małe zmiany możemy zaczynać od siebie. Jeżeli kupicie plastikową torebkę na zakupy, używajcie jej wielokrotnie. Standardowe patyczki higieniczne czy szczoteczki do zębów można zamienić na takie, które ulegają szybkiemu rozkładowi. Są one dostępne we wszystkich drogeriach kosmetycznych. Używanie jednorazowych butelek nie jest najlepszym wyborem. Natomiast wystarczy zamienić je na butelki wielorazowego użytku. W swojej ofercie mamy Sippy, która poza tym, że można jej używać wielokrotnie, sterylizuje wodę z wirusów i bakterii lampą UV. Jedzenie na dowóz to bardzo wygodna sprawa. Niestety jest ono często pakowane w plastikowe pudełka. Czy to oznacza, żeby całkowicie przestać korzystać z tej usługi. Jasne, że nie. Można natomiast zwrócić uwagę, czy restauracja, z której zamawiamy jedzenie, pakuje je w plastikowe opakowanie, czy może ekologiczne. Jest naprawdę wiele ekologicznych rozwiązań, które minimalizują zużycie plastiku. Wystarczy pewna zmiana nawyków, czy wybranie innych artykułów w sklepie. Zwłaszcza że są one często w takiej samej, a nawet niższej cenie.
Czy jest jeszcze nadzieja?
Głosy na ten temat są różne, dlatego nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Wychodzimy jednak z założenia, że nigdy nie należy tracić nadziei.
By jednak mogło się to udać, należy wprowadzać w życiu zmiany, a najlepiej zaczynać je od siebie. Poza wyborami kupowanych produktów warto zwrócić również uwagę na wybory ludzi, którzy zarządzają państwem i naszą lokalną społecznością. Przed wyborami na prezydenta, parlamentu czy samorządu warto zwrócić uwagę na postulaty w sprawie ekologii.
Zostaw swój komentarz