Mycie okien – 3 rady jak skutecznie umyć okna bez smug
Lubisz mycie okien? Większość Polaków nie lubi. Dlatego podpowiemy, które sposoby ułatwiają...
Lubisz mycie okien? Większość Polaków nie lubi. Dlatego podpowiemy, które sposoby ułatwiajątę tę nieprzyjemną czynność. Okres letni to doskonały czas na kompleksowe umycie szyb, dzięki czemu wpuścimy do domów więcej światła i zadbamy o odpowiednią przejrzystość szyb, poprawiając tym samym domowe nastroje. W artykule prezentujemy 3 kluczowe rady, dzięki którym mycie okien będzie o wiele łatwiejsze, przyjemniejsze i szybsze.
Mycie okien w upalne dni
Zacznijmy od najlepszej pory na mycie okien. Ma ona kolosalne znaczenie dla tempa wysychania płynu do mycia szyb oraz do odpowiedniej widoczności wszelkich zabrudzeń. Warto wziąć się za tę czynność możliwie rano, gdy warunki oświetleniowe dobrze doświetlą szybę, a jednocześnie słońce nie wzejdzie na tyle wysoko, by zbyt intensywnie świecić i przesuszać szybę.
Duże znaczenie ma położenie okna względem stron świata. Najmniejszy problem stanowią okna skierowane na północ. Te położone od wschodniej i zachodniej strony warto myć po godzinie 10 do godziny 15.
Mycie okien bez smug wymaga, by słońce nie świeciło bezpośrednio na szybę. Nie warto także myć okien podczas upałów. Wówczas nie zdążymy wytrzeć do sucha płynu do mycia, przez co na oknach powstaną zacieki oraz smugi.
Mycie okien pod wieczór przy zachodzącym słońcu również nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Zachodzące słońce będzie świecić prosto w nasze oczy, oślepiając i utrudniając dostrzeżenie zabrudzeń i smug.
Odpowiednie przygotowanie się do mycia okien
Przed rozpoczęciem mycia okien warto przygotować ramowy plan działania. Na początku weźmy się za dokładne oczyszczenie z kurzu i umycie na mokro ram okiennych, na których osadza się najwięcej zanieczyszczeń. Z łatwością umyjemy je wodą z płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu wnętrza ram okiennych, uszczelek oraz wszelkich szczelin w oknach, a także o dokładnym oczyszczeniu parapetów wewnętrznych i zewnętrznych.
Dopiero teraz możemy przystąpić do mycia szyb. Najpierw weźmy się za szybę wewnętrzną, a następnie zewnętrzną. Jedną szybę warto przecierać ruchami pionowymi, a drugą poziomymi. Dzięki temu będziemy wiedzieć, po której stronie zostały smugi i która szyba wymaga poprawek.
Istnieje wiele środków, którymi można skutecznie umyć okna. Zależnie od osobistych preferencji możesz zdecydować się na:
- – mycie okien wodą demineralizowaną, która nie pozostawia smug i osadów,
- – mycie okien płynem do płukania tkanin z dodatkiem wody,
- – mycie okien octem rozrobionym z wodą
- – mycie okien denaturatem, który zapobiegnie ich zamarzaniu podczas mycia w niskich temperaturach,
- – mycie okien gliceryną, która zapobiegnie ponownemu osadzaniu się kurzu.
Mycie okien w ciąży
Mycie okien w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Wiadome jest, że w zaawansowanej ciąży należy unikać zbędnego wysiłku oraz nie narażać niepotrzebnie dziecka. To, jakie obowiązki można wykonywać, zależy od tego, jak kobieta znosi ciążę. Mycie okien w ciąży powinno być wykonywane maksymalnie do pierwszego trymestru i to jedynie przy odpowiednim zadbaniu o swoje bezpieczeństwo.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: Mycie okien w ciąży – tak czy nie?
A może odkurzacz do mycia okien?
Odkurzacze do mycia okien RoboJet Wiso to nieoceniona pomoc w walce o czyste szyby bez smug i zabrudzeń. Nasze urządzenie sprawnie poradzi sobie z wewnętrznymi i zewnętrznymi szybami o dowolnej wielkości oraz ze wszelkimi przeszkleniami. Podaruj sobie chwilę wytchnienia i oddeleguj ten nieprzyjemny obowiązek profesjonalnemu urządzeniu myjącemu.
Zostaw swój komentarz