Zadbaj o zdrowie – pozbądź się kurzu i roztoczy w domu

Kurz, roztocza i pleśń to wrogowie numer jeden każdego alergika. Zamiast walczyć z alergią, warto jej zapobiegać. Poznaj skuteczne metody jak pozbyć się z domu kurzu i roztoczy. Dowiedź się również, czym jest wszędobylski kurz i jak negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Kurz, roztocza i pleśń to wrogowie numer jeden każdego alergika. Zamiast walczyć z alergią, warto jej zapobiegać. Poznaj skuteczne metody jak pozbyć się z domu kurzu i roztoczy. Dowiedź się również, czym jest wszędobylski kurz i jak negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Czym jest kurz i skąd się bierze?

Kurz to powszechny problem w polskich domach. Drobny pył, który znaleźć możemy na szafkach, podłogach, parapetach oraz w trudno dostępnych miejscach. Kurz to drobinki piasku, ziemi, elementy bawełnianych włókien, ludzkich włosów oraz sierści zwierząt. Składa się również z zarodników pleśni, grzybów, roztoczy i złuszczonego naskórka. Kurz jest idealną pożywką dla organizmów w nim zamieszkujących. Mikroskopijne organizmy żyjące w kurzu to roztocza. Pajęczaki te wytwarzają odchody, które odpowiadają za reakcje alergiczne. Kurz przenosimy na ubraniach, obuwiu, a nawet poprzez otwieranie okien. Co ciekawe, sami jesteśmy nośnikami kurzu i wytwarzamy jego sporą ilość.

Dlaczego kurz jest groźny dla zdrowia?

Kurz jest główną przyczyną alergii. Alergia na kurz objawia się problemami oddechowymi, katarem, kaszlem oraz infekcjami oczu. Pozostałe objawy to złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie odporności i przewlekłe bóle głowy. Nieleczona alergia może powodować astmę oskrzelową oraz atopowe zapalenie skóry. Osoby niewykazujące do tej pory żadnych alergii mogą ją nabyć z czasem. Objawy alergii na kurz są najbardziej dokuczliwe rano. Doskwiera Ci kaszel, katar lub łzawienie oczu rankiem? Prawdopodobnie jesteś uczulony na odchody roztoczy. Czy objawy alergii na kurz towarzyszą również przy sprzątaniu? Jeśli podczas odkurzania, zdejmowania firan czy ścielenia łóżka swędzą Cię oczy lub zaczynasz kichać, to wina roztoczy kurzu domowego. W sezonie jesienno-zimowym alergen staje się jeszcze bardziej dokuczliwy.

Jak ograniczyć kurz w domu?

Całkowite pozbycie się kurzu nie jest możliwe. Możemy jednak ograniczyć jego ilość. Ważną rolę odgrywa wystrój mieszkania. Im więcej niedostępnych miejsc, tym niestety kurzu jest więcej.

• Można zrezygnować z posiadania dywanów, wykładzin oraz zasłon.
• Ograniczyć ilość drobnych przedmiotów, które trzymamy luzem.
• Książki, bibeloty oraz naczynia przechowywać w zamkniętych szafkach.
• Jeżeli masz w domu stare meble, lepiej się ich pozbądź. Stare kanapy, tapczany czy fotele są niebezpiecznym siedliskiem bakterii.
• Sprzątając mieszkanie, należy zaczynać od najwyżej położonych elementów. Kończyć natomiast dokładnym odkurzaniem i myciem podłóg. O codziennym odkurzaniu należy pamiętać szczególnie zimą. W sezonie grzewczym objawy alergii mogą się nasilać z powodu wysokiej suchości powietrza. Błona śluzowa nosa narażona jest na wysuszanie i przestaje stanowić barierę ochronną przed kurzem.
• Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń.
• Absolutnie nigdy nie chodź po domu w butach.

Pozbądź się alergii. Poznaj roboty sprzątające, które pomogą Ci w walce z kurzem i roztoczami KLIKNIJ TU

KOMENTARZE ( 0 )

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wotrek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień