Skąd się bierze kurz i czy na pewno wiemy, czym jest?
Osadza się...wszędzie. Jest wszechobecny w każdym domu
Osadza się...wszędzie. Jest wszechobecny w każdym domu, szczególnie w miejscach trudno dostępnych i tym samym rzadko sprzątanych. Jedynie regularne sprzątanie mieszkania może zagwarantować, że kurz nie stanie się uciążliwym towarzyszem. Składnikiem kurzu domowego może stać się wszystko, co dostaje się do mieszkania za pośrednictwem drzwi i okien. Wszystko, co przyniesiemy z zewnątrz na obuwiu, włókna z naszych ubrań, zarodniki grzybów i bakterii. Włosy, pleśń, roztocza, złuszczony naskórek, sierść naszych pupili, jaja owadów i ich odchody, drobinki piasku, czy ziemi tworzą swego rodzaju mikrośrodowisko, które - jak wszyscy wiemy - ma bardzo duży potencjał rozwoju i uporczywie próbuje zadominować powierzchnie wszystkich mebli i podłóg. Można śmiało powiedzieć, że jego skład jest inny w każdym mieszkaniu. Cechą, która łączy wszystkie jego rodzaje, jest skłonność do powodowania alergii.
Reakcje alergiczne na kurz
Niestety kurzu nie da się całkowicie i permanentnie wyeliminować z naszych mieszkań. Mamy jednak wpływ na to, żeby gromadził się wolniej i w znacznie mniejszej ilości. Znaczenie ma sposób sprzątania, narzędzia, a nawet wystrój mieszkania.
Dla osób wrażliwych lub alergików kurz w domu stanowi duży problem. Kontakt z tym czynnikiem może wywołać reakcję uczuleniową (jej nasilenie obserwuje się w okresie grzewczym). Alergia na kurz objawia się nieżytem i świądem nosa, częstym kichaniem i łzawieniem oczu. Senność, bóle głowy to kolejne niepożądane skutki kontaktu ze składnikami kurzu, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. W ekstremalnych przypadkach mogą wystąpić przewlekłe stany zapalne, które często są przyczyną astmy.
Jak sprzątać, żeby dokładnie usunąć kurz?
Jak pozbyć się kurzu z mieszkania skutecznie i na długo? – warto znać odpowiedź na to pytanie, szczególnie gdy jesteśmy alergikami. Pierwsza porada jest krótka: należy sprzątać regularnie. Nie powinniśmy dopuszczać, aby w naszych mieszkaniach nagromadziła się niechciana warstwa kurzu, która może stać się uciążliwa na przykład dla alergików. Podczas ścierania kurzu obowiązuje zasada, według której sprzątanie rozpoczynamy od górnych powierzchni, kończymy odkurzeniem podłogi (aby zapobiec osadzaniu się kurzu na uprzednio wyczyszczonych powierzchniach, które znajdują najniżej). Dobrym rozwiązaniem okazują się specjalne ściereczki do kurzu, które nie rozprowadzają go niepotrzebnie w powietrzu.
Nowoczesne technologie pomagają skutecznie walczyć z kurzem
Odkurzacz, którym sprzątamy powierzchnie, powinien mieć dobry system filtrujący. Zapobiega to wydostawaniu się kurzu z urządzenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Dobrym pomysłem może okazać się zakup pochłaniacza kurzu, który pomoże oczyścić powietrze w naszych domach, co uskuteczni walkę z kurzem.
Istnieje wiele porad, które mówią, że podczas sprzątania w pomieszczeniu nie powinny przebywać osoby uczulone na kurz. Idealnym rozwiązaniem są w takich przypadkach nowoczesne modele odkurzaczy automatycznych RoboJet. Urządzenia te są w dodatku energooszczędne oraz nie rozpylają kurzu w pomieszczeniu podczas sprzątania. Pracują wydajnie, można na nie liczyć, gdy chcemy pozbyć się kurzu bez dodatkowego zaangażowania – nie wymagają bezpośredniej obsługi.
Zostaw swój komentarz